Search
TR
Bizden Haberler
Altaş, “Türkiye’de yağ bitmez”
Rusya - Ukrayna savaşı ülkemizde yağ sektöründe endişeye neden olurken vatandaşların zincir marketlerde fazla yağ alarak 3-4 aylık yağ stoğu yapması fiyatlarının aşırı yükselmesine sebep oldu. Diğer taraftan da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle ayçiçek yağı yüklü 4 gemi daha Rostov Limanı'ndan Türkiye'ye hareket etti.
Son günlerde vatandaşların aşırı yağ talepleri dolayısıyla artan yağ fiyatları hakkında konuşan Altaş Yağ Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Altaş, Türkiye’nin yağsız kalmayacağını ve artan fiyatların vatandaşların talebinden kaynaklandığını açıkladı.
 
Altaş: Arz-talep sonucu zamlandı
Yağ fiyatlarının aşırı yükselmesinin aşırı talepten kaynaklandığını söyleyen Altaş, “Ülkede yağ sorunu olmaz. Ülkemiz yağsız kalmaz. Talihsiz bir açıklama oldu. Açıklamanın amacı milleti paniğe sevk etmek değildi. Yanlış anlaşıldı ve basın yanlış yönlendirdi. İnsanlar yağ almak için sokaklara döküldü. Bu olmasaydı yağ fiyatları da artmayacaktı. Halkın yağ talep etmesi ve fazla yağ alarak stok yapması yağ fiyatlarını bir anda artırdı. Maalesef yağ fiyatlarını yükselten halkın yağa aşırı talebi. Bu olmasaydı 119 Liralık yağlar 200 Lirayı bulmayacaktı. Yağın 200 liralara çıkması vatandaşın yağa olan aşırı talebi. İnsanlar 2-3 aylık yağlarını stoğa aldılar. Arz-talep sonucu da yağlar zamlandı” dedi.
Marketlerin rekabet gereği ucuza satmak isteyeceğini belirten Altaş, “Marketler günah keçisi ilan edildi. Marketler bugünkü fiyatlardan alırsa pahalı satacak. Eski fiyatlarıyla devam edebilseydi şuan 130-140 liraydı. Marketler rekabet gereği daha ucuza satmanın peşinde. O yüzden kimse ürününü pahalı satmak istemez. Türkiye’de gıda terörü denilerek yanlış bir algı oluşturuluyor. Gerçekten stokçuluk yapan varsa da devlet gereğini yapsın. Gerçekten yağı stoklayıp raflara koymayan ve stok yapan varsa gereği yapılsın. Ama çıkan yağ fiyatlarında kesinlikle perakendecilerin bir suçu yok” dedi.


Haber Link
HABER ARŞİVİ
Altaş Grup sağlanan hizmetlerin iyileştirilmesi ve web sitesinde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezleri kullanır.
close